Biwak urodzinowy Grota & Grot

Cała nasza drużyna została zaproszona na biwak urodzinowy 3 drużyny harcerskiej Grota z Tomisławia. Odbył się on w Nowej Wsi w dniach 15-16 listopada. O godzinie 16:45 spotkaliśmy się na dworcu PKP w Bolesławcu, następnie po kilku minutach przejechaliśmy pociągiem do Zebrzydowej.

Na miejscu czekał na nas drużynowy Groty hm. Zdzisław Abramowicz. Zabrał część cięższych plecaków do samochodu, wskazał drogę dotarcia do szkoły w Nowej Wsi i odjechał. Oświetlając trasę latarkami doszliśmy do celu, gdzie pozostali harcerze już na nas czekali. Zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło. Na sali gimnastycznej wypakowaliśmy swoje plecaki i wzięliśmy udział w kilku zabawach pozwalających na lepsze poznanie się. Pyszną atrakcją stał się urodzinowy tort, który został przygotowany przez druhny z Tomisławia. Następnie założyliśmy mundury harcerskie i opuściliśmy szkolne mury. Nieopodal rzeki Kwisy miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. Dwójka harcerzy – Jakub Erhardt i Wiktoria Zarówna złożyli przyrzeczenie i otrzymali krzyże harcerskie. Z racji tego, iż od tej pory zaczęli prawdziwe harcerskie życie druhna Ewa Olszowa wręczyła im także biszkopty, co symbolicznie zakończyło próbę harcerki/harcerza. Po całej ceremonii oraz po usłyszeniu opowieści związanej z historią tamtego miejsca wróciliśmy z powrotem do szkoły. Tradycyjnie odbył się też harcerski kominek. Mieliśmy okazję pośpiewać a także, podzieleni na grupy, pokazywaliśmy i próbowaliśmy odgadnąć rzeczy związane z okolicą miejsca biwaku. Nie mogło też zabraknąć tradycyjnego „100 lat’ oraz wręczenia prezentu dla całej drużyny. Cisza nocna została ogłoszona po godzinie 23:00 więc około 1:00 spali już wszyscy. Jedni na wygodnych materacach, inni na karimatach, pozostali na podłodze, ale spali.

Następnego dnia pobudka o godzinie 7:00. Ponieważ wszyscy leniwie wychodziliśmy ze śpiworów zarządzono kilkuminutową poranną gimnastykę. Potem poranna toaleta i śniadanie. Następnie odbył się mundurowy apel. Podczas całego biwaku mieliśmy możliwość nauki kilku przydatnych rzeczy, takich jak musztra, harcerskie zwyczaje podczas wieczornych kominków czy podstawowe piosenki harcerskie wraz z hymnem. Po spakowaniu rzeczy i uprzątnięciu szkoły udaliśmy się na kolejną wędrówkę. Oprócz poznania historii danych miejsc mogliśmy także sprawdzić swoje umiejętności w wyznaczaniu kierunków świata bez pomocy kompasu czy busoli oraz skonstruowaniu pomniejszonych wersji szałasów. Po powrocie do szkoły około godziny 10:30, po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia pożegnaliśmy się i Grot udał się na stację PKP w Zebrzydowej, Grota natomiast została jeszcze przy szkole i czekała na załatwiony transport.

Cały biwak, pomimo iż nie należał do najdłuższych, wiele nas nauczył. Nacisk był na podstawowe elementy harcerskiego wychowania, co okazało się bardzo przydatne. Dla niektórych młodszych harcerzy był to pierwszy wyjazd z drużyną i dzięki temu mogli w przyjemny sposób wszystkiego się dowiedzieć. Jeszcze raz dziękujemy 3 drużynie harcerskiej Grota za zaproszenie i mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mieli okazję odwdzięczyć się podobnym zaproszeniem.

Czuwaj!

Dodaj komentarz