Księga Jaszczurki – recenzja

Księga Jaszczurki to zbiór rozważań poetyckich autorki w postaci trzech tomów, w których to szwajcarska skautka pod pseudonimem Jaszczurka porusza szeroko pojęte kwestie problemów i dylematów moralnych, dotykających każdego człowieka.

Odnosząc się do najwyższych wartości etycznych oraz religijnych, ukazuje życie człowieka jako obowiązek do wypełnienia, a zarazem wielki dar – który każdy z nas winien jest wykorzystać najlepiej jak potrafi i uczynić z niego pożytek, przede wszystkim na rzecz innych. Jaszczurka opiera swoje refleksje na kilku najważniejszych celach w życiu: służbie Bogu, samodoskonaleniu się, wykonywaniu swoich obowiązków oraz byciu nastawionym na potrzeby innych. Dzięki niebanalnemu stylowi swych rozważań, a zarazem uniwersalnej tematyce poruszanej problematyki, Księga Jaszczurki jest ponadczasowa, a jej przesłanie w zamierzeniu dotyczy każdego człowieka – nie tylko młode dziewczęta czy członków ruchu skautowego na całym świecie.

Autorka w Księdze Jaszczurki zwraca uwagę czytelnika na istotę życia i samokształcenia, na innych ludzi oraz piękno i potęgę przyrody, wplatając wątki autobiograficzne. Jej poetyckie rozważania skłaniają do przemyśleń i stają się pewnego rodzaju drogowskazami, a Księga – poradnikiem (choć nieco idealistycznym) pożytecznego i dobrego życia. W dziele tym można dostrzec obecność dewizy wędrowniczej: „Wyjdź w świat, zobacz, pomyśl, pomóż – czyli działaj!” – popartej doświadczeniem życiowym szwajcarskiej skautki, a także licznych rad w kwestii jej realizacji w życiu codziennym.

Księga Jaszczurki jest cennym zbiorem refleksji skłaniających do własnych rozważań i motywujących do pracy nad sobą.

Zachęcam do przeczytania!

HO Zuzanna Oleszek